Vadállatmentő Központunkban tavaly 44 fehér gólyát fogadtunk be. Közülük sokan sérülten, legyengülve kerültek hozzánk, de szerencsére a legtöbbjük azóta már gyógyultan és megerősödve visszatérhetett a természetbe. Vannak persze, akik még lábadoznak, és időnként előfordulnak olyan gólyák is, akiknek az életét ugyan meg tudjuk menteni, de emberi segítség nélkül már nem boldogulnának. Róluk hosszabb távon gondoskodunk, például a Margitszigeti Kisállatkertben.
Mivel a fehér gólyák szívesen tartózkodnak az ember, az emberi települések közelében, sajnos gyakran ütköznek elektromos vezetékeknek, vagy kerülnek veszélybe más, ember által okozott tényezők miatt. Ezért is akadnak rendszeresen gólyák a hozzánk bekerülő mentett madarak között. Ellátásukról, rehabilitációjukról szakértő munkatársaink gondoskodnak, hogy védenceink mielőbb visszanyerjék erejüket és újra szabadon élhessenek. A sok fehér gólya mellett időnként fekete gólyákkal is dolgunk akad. Most is van egy, aki épp nálunk lábadozik. A fekete gólyák jellemzően kerülik az emberek közelségét, rejtőzködő életmódot folytatnak, ezért ritkán lehet őket megfigyelni. Ez a példány meglepően barátságos, ami nem igazán jellemző erre a fajra. Szárnysérülése megakadályozta a repülésben, és csőrén tályog alakult ki, amelyet folyamatosan kezelünk.
Fehér gólyát már nyilván mindenki látott, fekete gólyával azonban valószínűleg sokan még sohasem találkoztak. Pedig a fekete gólya is őshonos Magyarországon. A két faj közeli rokonságban áll, de életmódjuk, megjelenésük jelentősen eltér. Hogy miben különböznek? Legfontosabb tulajdonságaikat listába szedtük:
Fehér gólya (Ciconia ciconia)
- Fehér tollazata van fekete szárnyvégekkel.
- Hosszú, élénkpiros csőre és lába van.
- Szívesen fészkel emberközelben, kéményeken, oszlopokon, háztetőkön.
- Gyakran látható réteken, mezőkön táplálkozva, békákkal, rovarokkal és kisebb rágcsálókkal táplálkozik.
- Vonuló madár, jellemzően Afrika szubszaharai területein tölti a telet.
Fekete gólya (Ciconia nigra)
- Főként fekete tollazat jellemzi, zöldes-lilás fémes csillogással, fehér hasrésszel.
- Szintén vörös a csőre és a lába, de valamivel sötétebb árnyalatúak.
- Kerüli az emberek közelségét, inkább eldugott, vizes élőhelyeken, erdős területeken fészkel.
- Tápláléka főként halakból és vízi gerinctelenekből áll.
- Ritkábban látható, mint fehér rokona, mivel sokkal rejtőzködőbb életmódot folytat.
- Szintén vonuló faj, telelőhelyei Afrikában találhatók.
A gólyák vonulása mindig izgalmas időszak, de az utóbbi években egyre több madár dönt úgy, hogy egész évben Magyarországon marad. Az enyhébb telek és az emberi települések közelsége miatt néhány gólya már nem indul el a hosszú útra, hanem itt próbál áttelelni.
Aki szeretne találkozni mentett gólyáinkkal, annak a Margitszigeti Kisállatkertet javasoljuk felkeresni. Ezt a bemutatóhelyet a Fővárosi Állat- és Növénykert tartja fenn, s az itt bemutatott fajok között fehér gólyák is akadnak. Ők mind olyan gólyák, akik sérüléseik miatt nem tudnak vonulni. Mellettük egyre több egészséges példány is felbukkan télen, ami azt mutatja, hogy az itteni környezet egyes madarak számára már megfelelő az átteleléshez.
Ha tavasszal az égre nézel, figyeld meg, feltűnnek-e már a visszatérő gólyák! Ha pedig télen is láttál egyet, akkor lehet, hogy egy olyan madárral találkoztál, amely már Magyarországot választotta állandó otthonául.