Adószámunk: 18021066-1-41
Bankszámlaszám: 10918001-00000084-37680000
Telefon: (+36-1) 273-4900
1146 Budapest, Állatkerti krt. 14-16.

Miért kell tavasszal abbahagyni a madáretetést?

2025. március 20. (csütörtök)

Ahogy a tavasz beköszönt, mi is elkezdünk alkalmazkodni a változásokhoz. Ilyen például az, hogy fokozatosan abbahagyjuk a téli madáretetést. Bár a hideg hónapokban az etetés ténylegesen életmentő lehet, azonban ilyenkor már több kárt okozunk vele, mint hasznot.

Tavaszi rügyezés

Tavasszal a természet újraéled: a fák rügyeznek, a rovarok megjelennek, a madarak pedig egyre több természetes táplálékhoz jutnak. Ez azt jelenti, hogy innentől kezdve már nincs szükségük mesterséges táplálékra. Ha a madarak továbbra is az etetők köré csoportosulnak, az nemcsak a természetes táplálékszerző viselkedésüket zavarhatja meg, hanem növelheti a betegségek terjedésének kockázatát, sőt a fiókák életet is veszélyezteti. Ugyanis a legtöbb énekesmadár ilyenkor neveli utódait, és a fiókák számára a legjobb táplálék a rovarokban gazdag étrend. Ha a szülők továbbra is az etetőhöz járnak, akkor kevesebb figyelmet fordítanak a természetes zsákmányszerzésre, ami a fiókák fejlődését is hátráltathatja. Ráadásul az etetőknél kínált magvak és kenyérmorzsák egyrészről nem alkalmasak a növekedésükhöz szükséges tápanyagok biztosítására, másrészt a kicsik a magokat nem tudják lenyelni, így azok a torkukon akadva fulladáshoz vezethetnek.

Azonban a madarak védelme érdekében fontos, hogy ne egyik napról a másikra hagyjuk abba az etetést, hanem fokozatosan csökkentsük a kihelyezett táplálék mennyiségét. Ezzel segítünk nekik visszatérni a természetes táplálékszerzéshez, és elkerüljük, hogy hirtelen élelem nélkül maradjanak. Ezért, ha valóban segíteni szeretnénk a madarakat, akkor inkább madárbarát kert kialakításával támogassuk őket. Ültessünk bogyós cserjéket és sűrű bokrokat, hagyjunk egy kis „rendetlenséget” a kertben, hogy a rovaroknak is legyen élőhelyük. Ezen felül gondoskodjunk friss ivóvízről, esetleg madárfürdőről is. Így egész évben természetes módon segíthetjük tollas barátainkat.