Hogyan mentsünk és mikor?
Alapszabály az, hogy ott és akkor kell befogni az állatot, amikor rátaláltunk. „Látott” állatnak sajnos kevés esélye van, hiszen amíg kiér valaki a helyszínre, addig elbújik, elmenekül vagy elkapja valami. Ha netán nem tudjuk, vagy nem merjük megfogni, akkor a helyszínen érdemes segítséget kérni. Ha megtörtént a befogás, akkor a segítségre szoruló állat szállítása lehetőség szerint zárt papírdobozban történjen, amibe papírtörlőt, szalmát vagy valamilyen rongyot teszünk. Ügyeljünk arra, hogy minél kevesebb stressz érje az állatot: ne simogassuk, ne babusgassuk, mert ezt ők általában nem szeretik! Végül pedig a legfontosabb, hogy a lehető leggyorsabban kerüljön egy mentőhelyre!
Madarak
Felnőtt egyedek
Szükséges az azonnali befogásuk. Ha ez megtörtént, akkor helyezzük el egy zárt dobozban, és lehetőleg minél előbb juttassuk el egy szakértőhöz! Etetni, itatni nem kell, főleg nem erőszakkal, fecskendőt használni pedig szigorúan tilos!
Nagyobb testű madarakat pokróccal, terítővel, nagyobb ruhadarabbal lehet befogni. Ha rádobtuk az állatra, akkor javasolt abba óvatosan betekerni, mellyel megakadályozzuk a vergődését.
A ragadozók csőrükkel és karmaikkal okozhatnak sérülést, gázlómadarak esetében pedig a csőrtől kell távol tartani magunkat.
Fiókák
Ha a földön fiókákat találunk, akkor lehetőség szerint próbáljuk meg visszarakni őket a fészekbe, odúba. Ha ezt nem tudjuk megtenni, akkor a lehető leggyorsabban juttassuk szakértői kezekbe, hogy időben kapjanak ellátást. Puszta kézzel megfoghatjuk a őket, mivel a hazai madaraknak nincs szaglásuk, így ez nem fogja zavarni őket.
Etetni nem kell őket, itatni pedig szigorúan tilos! A fészeklakó fiókák a vizet a táplálékkal együtt szerzik be, azaz nem fogyasztanak direkt folyadékot.
Szállításuk zárt, kibélelt dobozban történjen! Érdemes esetleg rongyba csavart meleg vizes palackot is tenni melléjük, mivel a kihűlés is végzetes lehet számukra. Viszont, ha így teszünk, akkor jól támasszuk ki a hőforrást, hogy szállítás közben az nehogy agyonnyomja a madárkákat!
Otthoni neveléssel ne próbálkozzunk meg, mert sajnos ez az esetek többségében sikertelen.
Nem minden esetben van szükség mentésre
Bizonyos fajok (mint például a fekete rigó) fiókái még a teljes röpképességük előtt elhagyják a fészket, és bokrok között bujkálva a szülők továbbra is etetik őket. Ha nincsenek közvetlen veszélyben, befogásuk szükségtelen és káros.
Emlősök
Sünök
A vegetációs időszakban csak az a sün szorul mentésre, amelyik szemmel láthatóan beteg vagy sérült. Ha veszélyben van, akkor sok esetben elegendő csak egy biztonságos helyre szállítani, áthelyezni. Általában magányos állatok, nincsenek szoros családi kötelékeik. Ha napközben látunk erdőben magányos, egészséges sünt, nem kell „megmenteni”. Elsődlegesen éjszakai állatok, de napközben is mozoghatnak. Az ősz beköszöntével is aktívak maradnak egészen addig, amíg be nem köszönt a tartós hideg. Ekkor vackolnak el téli álmot aludni. Ebben segítséget nyújthatunk nekik a kert kevésbé látogatott helyére összehordott avarral, rőzsekupaccal.
Ha kora ősszel találunk 350 gramm feletti sünt, és egészséges, akkor nem szorul megmentésre. Sőt, ha hibernáló állatot találunk (fáskamrában, gallyak alatt, sufniban), akkor szigorúan tilos zaklatni, felébreszteni. Ebben az esetben próbáljunk meg neki tavaszig zavartalan körülményeket biztosítani. Fontos, hogy az otthoni átteleltetés is sok problémát okozhat a sünöknek (például túlhízlalás, szelídítés), így lehetőség szerint ettől tartózkodjunk. Ugyanakkor, ha segítségre szoruló állatot találunk, befogáskor mindig viseljünk vastag kesztyűt, mert szúrnak és haraphatnak. Olyan dobozban szállítsuk őket, amiből nem tudják kiszabadítani magukat: például egy kisállathordozó tökéletesen megfelelő erre a célra.
Denevérek
Befogásuk csakis kesztyűben történjen, vagy ronggyal átfogva. Tegyünk meg mindent annak érdekében, hogy a harapást elkerüljük, ugyanis ezek az állatok védekezésképpen szinte mindig megpróbálják megharapni a „támadójukat”. A szállításra használt doboz legyen mindig teljesen zárt, mert képesek a legapróbb réseken is kibújni! Azonban rongyot érdemes nekik betenni, amibe belekapaszkodhatnak.
Fontos, hogy téli álmot alvó denevért ne zaklassuk, próbáljuk meg nem felébreszteni! Ha olyan állatra lelünk, amely napközben padláson, pincében, esetleg redőnytokban pihen, szintén ne bántsuk, mivel az este beköszöntével továbbállnak! Félni sem kell tőlük, hiszen ember, kutya és macska nem tartozik zsákmányállataik közé. Ezzel ellentétben egyedenként képesek megenni egyetlen éjszaka alatt 1000-1500 szúnyogot és egyéb kártevőt, így hasznosságuk elvitathatatlan.
Szobába berepülő denevérnek biztosítsunk szabad utat. Ne kergessük, ne hajtsuk, mert ilyenkor megrémül, és megpróbál elbújni! Viszont valaki mindig maradjon mellette, hogy távozásuk bizonyosságot nyerjen. Viszont, ha sérült, netán kölyök állatot találunk, akkor szállítsuk minél előbb egy mentőhelyre a fent leírtak figyelembe vételével.
Kérjük támogasd a Magyar Madármentők Alapítvány munkáját és védenceit!
18021066-1-41
10918001-00000084-37680000
Írhatsz is nekünk!
Ha kérdésed merült fel, segítségre van szükséged, írj nekünk üzenetet. Miután megkaptuk a leveled, munkatársunk a lehető leggyorsabban felveszi veled a kapcsolatot.
Email címünk: